Imbir może działać przeciwbólowo, łagodzić objawy kaszlu i gorączki, często jest także spożywany profilaktycznie w okresie zimowym, żeby poprawić odporność - podobnie jak sok malinowy czy sok z cytryny. Może być spożywany w formie sproszkowanej albo na świeżo. Bardzo ciekawą opcją jest także imbir marynowany. Jak go przygotować i dlaczego warto?
Przygotowanie marynowanego imbiru przypomina inne marynowane przetwory. Korzeń imbiru około 200 g obrany i wyparzony przez chwilę we wrzątku wkłada się do słoika, a następnie słoik wypełnia zalewą składającą się z szklanki octu ryżowego, trzech łyżek cukru i odrobiny soli. Do jedzenia nadaje się po trzech - czterech dniach.
Ten podstawowy sposób umożliwi przygotowanie imbiru w naturalnym jasnym kolorze. W sklepach można jednak spotkać się także z różowym imbirem. Czy to jakiś inny gatunek? Nic podobnego! Różowy imbir marynowany powstaje dokładnie w ten sam sposób, jednak jako naturalny barwnik wykorzystany jest pokrojony w plasterki burak lub sok z buraka.
Marynowanie imbiru wpływa na jego walory smakowe. W ten sposób można pozbyć się intensywnego, nieco pikantnego smaku, w zamian uzyskując bardziej słodkie nuty. Jeśli jednak taki efekt nie do końca się satysfakcjonuje, do marynaty możesz dodać także inne przyprawy, żeby wzbogacić smak i aromat. Do marynowanego imbiru będzie pasować cynamon, goździki albo czarny pieprz w ziarnach.
Marynowany imbir może być traktowany jako samodzielna przekąska, dodatek do herbaty albo jako element sushi. Jeśli cenisz japońską kuchnię, pewnie wiesz, że warto mieć słoiczek marynowanego imbiru, który będzie podawany jako przegryzka pomiędzy rolkami sushi. Jedzenie marynowanego imbiru powoduje, że smaki się nie mieszają i można w pełni delektować się każdym kolejnym kawałkiem. Imbir w marynacie można także dodać do sałatek albo do dania głównego - szczególnie, jeśli to potrawa kuchni azjatyckiej. może pasować także do niejednej rozgrzewającej zupy. Imbir to jeden ze składników, gdy szykujesz ramen grzybowy albo szybki ramen z boczniakami. Sprawdza się w napojach zarówno na ciepło jak i na zimno. Jesienią i zimą imbir może trafić do herbaty, a latem do orzeźwiającej lemoniady razem z miodem i cytryną.
Przepisów na rozgrzewającą herbatę zimową jest bardzo dużo. Często pojawia się tam imbir, który komponuje się świetnie zarówno z herbatą czarną jak i zieloną. Warto sprawdzić obie możliwości i wybrać ten rodzaj herbaty, który bardziej ci smakuje w duecie z imbirem marynowanym.